اعتیاد، موریانه ای به جان مردم

Submitted by mfarhangiejtemaie on 06/20/1399 - 07:46
این بلای خانمان سوز مثل موریانه به جان مردم افتاده و خانواده ها را در چنگال مرگ آور خود گرفتار ساخته است

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سپاه بیت المقدس کردستان، مرضی که به اندازه کافی هراس آور و سهمناک است و قدرت اندیشه، سازندگی، نوآوری و کوشش را در انسان‎ها به ویژه نسل جوان جامعه از بین می‎برد و بنیان خانواده و اعتقادات دینی آنان را به نابودی می‎کشاند. 


در جامعه‌ امروزى وسعت دامنه‌ مصرف موادمخدر به حدى است که حتی قشر متفکر و تحصیل‌کرده را نیز به سوی خود می‎کشاند.

موضوع مواد مخدر یک معضل اجتماعی و ملی به شمار می‌رود و فقط مربوط به قشر خاصی نیست. 


متاسفانه سن اعتیاد در جامعه هم پایین آمده و آمار گرایش نسل جوان به مواد اعتیادآور روز افزون شده است. 


مختار سلیمانی کارشناس ارشد جامع شناسی در این خصوص اظهار داشت:‌‎ کم توجهی برخی نهادها در جهت اطلاع رسانی و اجرای برنامه‎های پیشگیرانه در زمینه آسیب‎ها و تبعات ناشی از مصرف مواد مخدر و به تبع آن ناآگاهی برخی خانواده‎ها زمینه مصرف و توزیع مواد مخدر را دو چندان کرده است. 


وی اظهار کرد: مصرف مواد مخدر باعث می‎شود جسم و روان فرد معتاد از حالت عادی و طبیعی خارج شود و پس از مبتلا شدن فرد به بیماری اعتیاد وی دیگر به تنهایی قدرت و توانائی کنترل یا قطع و ترک اعتیاد را نخواهد داشت و در این برهه تنها نیازمند یاری یک عضو نزدیک از خانواده یا دوستان است که متاسفانه در این مقطع خانواده فرد بیمار را رها می کنند. 


وی با بیان اینکه اعتیاد یک تهدید برای بشریت است، گفت: عوامل مختلف فردی و محیطی بر این آسیب اجتماعی موثر است و دوری فرد از خانواده و دوستان می تواند موثرترین عامل شیوع باشد. 


سلیمانی گفت: در شرایط کنونی نظام آموزشی به‎ویژه آموزش در مدارس، نظام اقتصادی، نظام فرهنگی و اجتماعی کشور نیازمند یک تحول اساسی است تا عوامل اقتصادی، فرهنگی و آموزشی در ایجاد و گسترش آسیب‎های اجتماعی که اعتیاد یکی از آن آسیب‎هاست را در بدنه خودهضم و راه های مقابله و پیشگیری را فراهم کند. 


وی گفت: اعتیاد یک معضل جهانی است و تمامی کشورها به فراخور و اقتضای جغرافیا، اقتصاد و فرهنگ و محیط بومی با آن دست به گریبان هستند با این حال بسیاری از کشورها با پشتوانه علم و دانش خود توانسته‎اند روند اعتیاد را از مصرف پرخطر به مصرف کم خطرتر سوق دهند.

 
وی گفت: در راستای پیشگیری از این مهم آگاه‌سازی، ایجاد حساسیت و اطلاع‌رسانی به جامعه مخاطب ضروری است و باید خانواده‌ها با حساسیت بیشتری نسبت به مصرف ماده مخدر با فرزندان خود برخورد کنند. 


همچنین با سهیلا غلامی روانشناس هم در خصوص شرایط ایجابی بعد از مصرف موادمخدر گفتگویی داشتیم که وی به شایع‌ترین روش‌های مصرفی اشاره کرد و گفت: روش‌ها شامل خوردنی، تزریقی، استنشاقی است، که افزایش ضربان قلب، خشک شدن دهان و گلو،عصبی شدن، پایین امدن حافظه، افت عملکرد شغلی و تحصیلی، گیجی و عدم تمرکز، تکلم آهسته، پرخاشگری و خشم، افسردگی و انزوا و... از عوارض مصرف مواد مخدر است. 


وی با بیان اینکه یکی از دلایل اصلی نوجوانان برای مصرف موادمخدر خصوصا مواد صنعتی، نگرش و باور غلط است، خاطرنشان کرد: علت این که بسیاری از جوانان به سمت ماده توهم‌زای صنعتی می روند، باور غلطی است که در مورد کم خطر بودن و عدم اعتیادآوری آن دارند و همین باور موجب شده بسیاری از نوجوانان آن را مصرف کنند و آسیب جدی ببینند. 


غلامی گفت: در صورتی که همه اقشار جامعه اعم از پیر و جوان، زن و مرد به صورت فراگیر وارد عرصه پیشگیری از اعتیاد شوند، قطعا نتایج مثبت و موثری را در زمینه کاهش گرایش به مصرف مواد مخدر شاهد خواهیم بود.

اعتیاد بلای خانمان سوزی است که روز به روز در حال افزایش آمار قربانیان خود است، مردابی که متاسفانه وسیعتر از آنچیزی است که فکرش رابکنیم و گرفتار شدن در دام اعتیاد و مصرف مواد مخدر به عنوان یک بلا و تهدید برای جامعه است که متاسفانه کردستان را هم به اندازه کافی درگیر کرده است.


در سالهای اخیر این استان هم به استان های خیلی درگیر پیوسته و حتی وضع به گونه ای شده است که بجز مصرف کنندگان پنهان، معتادان متجاهر هم به وفور در سطح شهر چه زن و چه مرد روزانه جولان می دهند.


نتایج تحقیقات نشان می‌دهد بیشتر معتادان، مواد را در محدوده سنی 15 تا 26 سالگی و با سیگار شروع می کنند، و متاسفانه سهل انگاری در بی توجهی و ادامه مصرف تفننی سیگار، جوانان ما را از بین می برد و امروز مواد مخدر راباید یک چالش جدی برای کشور عنوان کرد.


علت کمرنگ بودن موفقیت در مبارزه با مواد مخدر، ضعف مشارکت عمومی و اجتماعی در پیشگیری و درمان است. هرچند قبل از هر چیزی باید دانست که اعتیاد، پایان کار یک انسان نیست؛ زیرا ترک آن ممکن است و تنها با کمی همت می‎توان از دام اعتیاد رها شد. هر چند همت فرد، شرط لازم برای این کار است ولی نباید فراموش کرد که اطرافیان نیز در این زمینه وظیفه بسیار مهمی دارند.

 

انتهای پیام/7727