بررسی پیامدهای منفی اعتیاد که در جامعه به جا خواهد ماند

جمعه, 08/09/1399 - 22:51
بررسی پیامدهای منفی اعتیاد که در جامعه به جا خواهد ماند
در مورد پیامدها و نتایج مسئله اعتیاد مطالب مختلف اجتماعی،اقتصادی و فرهنگی وجود دارد، درمورد علل اصلی این مسئله مطالبی وجود دارد که مهمترین علل این مسئله شکوفا نشدن استعدادهای افراد توسط جامعه است

به گزارش خبرنگار واحد اجتماهی سپاه کردستان، اگر جامعه زمینه ها و بسترهای شکوفایی و رشد استعدادهای افراد را آماده کند مسلما از گرفتار شدن جوانان به موضوع اعتیاد میتوان تا حد زیادی جلوگیری کرد.

 

زیرا افراد وقتی استعدادهای خودشان را کشف کنند به جز رسیدن به آن استعدادها به چیز دیگری فکر نمی کنند و این امر باعث ایجاد امید و انگیزه در بین جوانان خواهد شد.

 

اما در این خصوص جامعه و نهاد دولت متاسفانه با مسئله اعتیاد بصورت گزینشی و میلی برخوردار خواهند کرد و موضوع بصورت ریشه ای در دستور کار خودشان قرار نمی گیرد و همین باعث شده که هر روز شاهد افزایش میل جوانان به مسئله اعتیاد شویم،اگرچه برنامه هایی در این خصوص انجام شده است ولی متاسفانه به دلیل عدم هماهنگی بین بخش های مختلف در جامعه مسلما نتایج آن برنامه ها با واقعیت های موجود تناسب ندارند.

 

اگرچه مسئله پیشگیری نیاز به توضیح بیشتری دارد ولی بصورت خلاصه باید گفت ما نیاز داریم که استعدادهای افراد را از طریق نظام آموزشی کشف کنیم و مسیر جوانان را از ابتدا در خانواده و بعدا در مدارس و نهادهای مختلف جامعه مشخص کنیم و همه اینها باید در طول همدیگر حرکت کنند نه در عرض یکدیگر.

 

امروز آنچه قابل مشاهده است همین نکته است که خانواده و دیگر نهادهای مختلف اجتماعی هر کدام حرف خودشان را می زنند و به جای اینکه استعدادهای افراد را کشف و زمینه های لازم را برای شکوفایی فراهم کنند متاسفانه در مقابل یکدیگر صف آرایی می کنند و نتیجه این صف آرایی چیزی به جز افزایش میل جوانان به این دشمن قدیمی یعنی اعتیاد نیست.

 

اما در مورد پیامدها و نتایج اعتیاد باید اشاره کرد که مهم ترین پیامد آن هدر رفتن استعدادهایی است که اگر درصورت کشف و شکوفایی می توانستند برای جامعه مفید باشند و از بین رفتن نیروی مختصص بالقوه که فقط به دلیل اینکه امکان شکوفا شدن آنها فراهم نبود جامعه این نیروها را از دست می دهد.

 

با از دست رفتن این جوانان جامعه کم کم به سمت جمعیت پیری حرکت خواهد کرد و بدون اینکه جامعه توانسته باشد نیروی جایگزین این افراد را تامین کند و این موضوع شاید در نگاه اول مسئله آن چنان مهم نباشد ولی با گذشته چند دهه عمق فاجعه را برای همه قابل مشاهده خواهد بود.

 

اما پیامد دوم اینست که خانواده این جوانان متاسفانه از لحاظ بعُد اجتماعی و بیرونی دچار احساس حقارت و مشکلات روانی خواهند شد.

 

ما نباید فراموش کنیم نگاه افراد جامعه به خانواده های این جوانان همیشه پر از حرف های زشت و رکیک است و خانواده ها در بسیاری از مواقع بخاطر این بدفهمی و اشتباه جامعه متاسفانه بعُد اجتماعی خودشان را از دست می دهند و عنصر اعتماد که شاخص ترین عنصر در جامعه انسانی است متاسفانه توسط جامعه از این خانواده ها سلب میشود.

 

این رفتار نادرست افراد جامعه نسبت به خانواده ها متاسفانه از نگاه کلی منشا می گیرد و گناه فرد را به پای خانواده می نویسند در حالی که حساب این جوانان با خانواده هایش یکی نیست و جامعه به جای اینکه به خانواده های این جوانان کمک کند متاسفانه درد و رنج آنها را بیشتر خواهد کرد،این رفتار از منطق انسانی و دینی دور است و امیدواریم که جامعه اگر کمکی هم انجام نمی دهد حداقل رنج و درد خانواده های آنها را بیشتر نکند.

 

اما پیامد سوم اینست که برای جامعه هم چهره خوب و مثبت به جا نمی گذارد و فلسفه جامعه و اجتماعی بودن انسان را زیر سوال خواهد برد و باید به این گونه سوالات جواب دهد که جامعه چرا به وظیفه خودش به نحوه احسن عمل نکرده است؟چرا جامعه و نهادهای آن با این ادعا که دارند چرا شاهد چنین اتفاقاتی باید باشیم؟

 

جامعه باید از افراد حمایت کنند،ولی چرا در این خصوص کوتاهی کرده است؟ و هزاران سوال دیگر که باید از طرفداران جامعه پرسید و این از پیامد های مهم مسئله اعتیاد در جامعه است. در واقع نهادهای اجتماعی در هر جامعه به عنوان یک شخصیت حقیقی در نظر گرفته میشوند که میتواند از افراد آن جامعه دفاع و حمایت کنند و از حقوق این افراد پشتیبانی کنند و در این مورد باید دید که جامعه چقدر فعال بوده است.

 

اگرچه نهادهای مدنی و مردمی در این خصوص کارهای انجام داده اند و ما هم نسبت به آن شک و تردیدی نداریم که نیت آنها خیر بوده است ولی انتظار داریم که خانواده های این عزیزان آنها را تنها نگذارند و فضای امن و قابل اعتمادی را برای ورود مجدد به خانواده فراهم کنند اما پیامد دیگر این موضوع اعتیاد ایجاد نگاه حقارت آمیز جامعه نسبت به افراد است و هر روز ما با متلک ها و جوک هایی از طرف جامعه برخورد می کنیم که چطور این افراد را مورد حمله قرار می دهند و این جوانان که دچار اعتیاد شده اند از جامعه طرد میشوند،شاید بعضی ها بگویند که چون این افراد دچار اعتیاد شده اند باید از جامعه کنار گذاشته شود.

 

اگر این گونه استدلال درست و صحیح باشد پس باید همه ما به دلیل اشتباه و گناه خودمان از جامعه کنار گذاشته شویم در حالی که ما هر روز با وجود اشتباه و گناه کردن در جامعه حضور فعال تر را تجربه می کنیم و هیچ کدام از ما بخاطر اشتباه و خطا از جامعه کنار گذاشته نشدیم و باید قبول کرد که این افراد که دچار اعتیاد شده اند هنوز بخشی از جامعه هستند و نمیتوانند صرفا بخاطر اشتباه و خطا آنها از جامعه طرد کرد.

اتفاقا وجود جامعه برای اینست که اگر افراد اشتباه و خطا کردن فرصت مجددا به او را بدهیم نه بخاطر اینکه اگر اشتباه مرتکب شد فوری او را حذف کنیم.

 

خیلی این موضوع جالب است که خداوند بزرگ با این همه عظمت و بزرگی که دارد بندگان خودشان را می بخشد و مسیر توبه کردن را برای بندگان خودش مشخص کرده است ولی ما بدون اینکه خالق چیزی باشیم و علت مطلق جهان باشیم حاضر به بخشیدن این افراد نیستیم.

 

جامعه باید اینقدر ظرفیت درونی داشته باشد که به جا اینکه این افراد را حذف کند زمینه بازگشت آنها را فراهم کند و برای اینکه فقط کافی است نگاه حقارت آمیز خودمان را کنار بگذاریم و به آنها کمک کنیم و آنها را عضوی از خانواده خودمان بدانیم و به جای متلک و جوک های حقارت آمیز شخصیت و رفتار خودمان را تغییر بدهیم و این تغییر نیازی به مسئله اقتصادی ندارد بلکه نیاز به نگرش فرهنگی و فکری دارد.

 

یادداشت:مختار سلیمانی

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)