قبول مسئولیت، ریشه در ذات امر به معروف و نهی از منکر

سه شنبه, 07/29/1399 - 09:34
قبول مسئولیت، ریشه در ذات امر به معروف و نهی از منکر
در این چند روز گذشته گزارشی مبنی بر عملکرد استانداری های کشور منتشر شده است و متاسفانه استانداری کردستان در رتبه 29 قرار دارد، و مهر تایید بر بی مسئولیتی مسئولان تدبیر و امید است.

به گزارش خبرنگار واحد اجتماعی سپاه کردستان، این موضوع در این چند روز توسط تحلیل گران و صاحب نظران اجتماعی و سیاسی مورد بحث و گفتگو قرار گرفته است و ما هم به خاطر حس مسئولیت در قبال جامعه در این مورد به چند نکته اشاره خواهیم کرد و انشالله این نکات باعث معرفت و شناخت جامعه قرار گیرد و گره ای از مشکلات و مسائل جامعه حل کند.

اولین نکته اینست که سکوت طرفداران و عاشقان دولت تدبیر و امید در سطح استان است، که دلیلی برای همراهی آنها با مردم نمی دانیم،اگر آنها واقعا به فکر مردم و سطح زندگی جامعه بودند باید دست از فریب دادن مردم در ایام انتخابات بر می داشتند در حالی که امروز بعضی از این آقایان با ترفندهای جدید برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده زمینه دستیابی به پست ریاست جمهوری را آماده می کنند.

یکی از این آقایان در چند وقت گذشته گفته بود ما باید قانون همجنس بازی را به رسمیت بشناسیم اگرچه با دین اسلام مخالف است.

 

متاسفانه برای این آقایان رسیدن به قدرت بر هر چیز تقدم و برتری دارد. ما هم منکر رسیدن به قدرت نیستیم ولی قدرت باید در خدمت انسان باشد نه اینکه انسان در خدمت و نوکر قدرت باشد و شان انسان را سخیف کند.

 

اما نکته دوم اینست که این آقایان متاسفانه مسئولیت خودشان در برابر جامعه و مردم را فراموش کرده اند و پاسخگوی جامعه نیستند،در حالی که هر کس باید مسئولیت رفتار و گفتار خودش را قبول کنند و این مسئله مربوط به تغییرات اجتماعی و اقتصادی در جامعه نیست.

متاسفانه بعضی ها برای فرار از قبول مسئولیت میگویند شرایط اجتماعی تغییر کرده است و ما فکر نمی کردیم به اینجا برسیم. این سخن اشتباه و غلط است.

فرض کنیم که شما فکر نمی کردید به اینجا برسید،آیا نباید مسئولیت قبول کنید؟شما فکر نمی کردید به اینجا برسید در حالی که قبول مسئولیت نیازی به فکر کردن ندارد.

 

شروع از مبدا تا مقصد نیازی به فکر کردن دارد ولی قبول اشتباهات نیازی به فکر کردن و تفکر کردن و مطالعه کردن ندارد. قبول مسئولیت در قبال جامعه یک امر ذاتی و انسانی است و نیازی به نوشتن کتب فلسفی ندارد و هر کس در جامعه باید این مسئله را قبول کنند که در قبال جامعه مسئولیت دارد.

 

این آقایان در ایام انتخابات احساس مسئولیت می کنند و زمینه مشارکت کردن را فراهم می کنند ولی بعد از انتخابات احساس مسئولیت برای آنها بی معنی است.

اتقاقا کاملا برعکس مسئولیت اجتماعی در قبال جامعه همیشه بعد از انتخابات معنی و مفهوم دارد نه در ایام انتخابات. متاسفانه در جامعه ما قبول مسئولیت اجتماعی صرفا حالت موقت دارد در حالی که مسائل ذاتی و فطری انسان حالت ثابت و دائمی دارد و با تغییرات اجتماعی تغییر نخواهد کرد و اشتباه این عزیزان دقیقا اینجاست که فکر می کنند با توسل به تغییرات اجتماعی این گونه مسائل را از حالت ذات و فطری انسانی میتوانند تغییر دهند.

ما عقیده داریم قانون زندگی بشری در همه زمان ها و شرایط ثابت است و آنچه تغییر می کنند شکل و صورت زندگی است. قبول مسئولیت اجتماعی شکل و صورت زندگی نیست بلکه قانون زندگی بشری است و نمیتوان این قوانین را هر روز با بهانه های مختلف تغییر داد.

 

در واقع اساس و پایه های زندگی بشری از هم گسسته خواهد شد. اگر ما این قوانین را تغییر بدهیم چگونه زندگی باید کرد؟اگر کسی امروز به ما قول داد و فردا زیر قولش بزند انسجام و اساس جامعه نابود میشود،زیرا آن فرد به اعتماد قول و شعار طرف مقابل برای زندگی خود و خانواده اش برنامه ریزی کرده است و امروز به بهانه تغییر شرایط اجتماعی باید کل برنامه های خانوادگی آن شخص زیر سوال برود.

ما چنین گفتار و بهانه ای را قبول نداریم و حتی این آقایان برای فرار از پاسخگو بودن در مقابل حاضر به صداقت و درستکاری نیستند و در اینجا مردم را فریب می دهند و میگویند شرایط اجتماعی تغییر کردن و ما مقصر نیستیم.

اگر شرایط اجتماعی تغییر کرده است پس چرا شما هنوز تغییر نکردید؟چرا هنوز مردم را فریب می دهید؟این چه نوع تغییر اجتماعی است که فقط شامل حال جامعه میشود ولی شامل شما نمیشود؟ بنده از این عزیزان خواهش می کنم برای یکبار هم که شده صداقت داشته باشید و به جای نظر دادن در مورد حقوق شهروندی و حقوق بشر باید به خودتان توجه کنید حتی اگر حقوق شهروندی برای شما مهم و ضروری باشد یکی از حقوق شهروندی قبول مسئولیت در قبال جامعه است.

متاسفانه این آقایان از هر گونه مفهوم استفاده ابزاری می کنند و هدف طبق این عزیزان هر نوع وسیله را توجیه می کنند در حالی که دین اسلام وسیله نیست که انسان برای منافع خودش استفاده کند،بلکه دین اسلام یک برنامه است که بتواند با آن در این دنیا زندگی کرد،اما وسیله بودن یک چیز صرفا برای فلان هدف معنی ندارد.

 

نکته سوم اینست که عملکرد نمایندگان دولت تدبیر و امید در استان در این چند سال مشخص شده است.

این عزیزان در این مدت 8 سال گوش مردم را کر کرده بودند و هر شب در برنامه های تلویزیونی از عملکرد خودشان تعریف می کردند و نظریه پردازان این جریان در سایت های خبری از تغییر شرایط مردم نسبت به گذشته اظهارنظر می کردند و هر گونه تغییر را به عنوان نتیجه عملکرد دولت تدبیر و امید می دانستند،در حالی که این گزارش نشان داد که نمایندگان دولت تدبیر و امید صرفا در فریب دادن مردم توانا هستند و از مابقیه مسائل مختلف جامعه متاسفانه ناتوان هستند.

امروز اگر این جریان ناکارآمدی خودشان را به تحریم ها نسبت بدهند از نظر ما دور از انتظار نیست ولی نباید فراموش کرد تحریم ها با شرایط موجود تاثیر دارد نه نسبت.

متاسفانه هنوز تفاوت بین تاثیر و نسبت را نمی دانند،اما اگر امروز و یا فردا نظریه پردازان این جریان مشکلات موجود را به تحریم های آمریکا نسبت بدهند باید به آنها گفت که استان کرمانشاه در صدر این گزارش است ،پس چرا تحریم ها برای استان کرمانشاه باعث مشکلات نشده است؟چرا تحریم ها برای مدیریت استان کرمانشاه مسئله ای ایجاد نکرده است؟ما منکر تحریم ها نیستیم ولی در مقابل منکر بی لیاقت و ناکارآمدی شما مدیران هم نخواهیم بود.

ما فراموش نمی کنیم که جریان اصلاحات برای دستیابی به قدرت چه کارهایی انجام داد و چطور جامعه را فریب داده اند و با چه زبانی با مردم سخن گفتند.

ما این مقدمه را از این لحاظ بیان کردیم تا نشان دهیم که یکی از نشان های امر به معروف و نهی از منکر مسئله قبول مسئولیت مدیران ما و صداقت داشتن در قبال جامعه است. نکته جالب اینجاست این آقایان درس اخلاق و دینی را به جامعه می دهند در حالی که خودش نیاز به یاد گرفتن این اصول دارند.

 

یادداشت: مختار سلیمانی

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)