کمک کردن به یکدیگر؛نشانه دیگری از امر به معروف و نهی از منکر در جامعه است

یکشنبه, 07/27/1399 - 09:38
کمک کردن به یکدیگر؛نشانه دیگری از امر به معروف و نهی از منکر در جامعه است
با شیوع ویروس کرونا در جامعه ما شاهد مشکلات مختلفی از جمله مسائل اقتصادی بودیم اگرچه مشکلات اقتصادی قبل از کرونا وجود داشت اما بعد از شیوع ویروس این نوع مشکلات چندین برابر شد.

به گزارش خبرنگار واحد اجتماعی سپاه کردستان، در این روزها و در این میان افراد زیادی به یکدیگر کمک کردند،اگرچه شکل و نحوه اجرای آن متاسفانه درست و صحیح نبود ولی نفس کار درست بود.

 

متاسفانه بعضی از افراد در جامعه ما کمک کردن را نشانه ضعف و بیماری در جامعه می دانند و عقیده دارند که جامعه نباید مشکلات اقتصادی داشته باشد و همه در آرامش و آسایش اقتصادی باشند و این کمک کردن در واقعا یک نوع توهین به دیگران است.

 

این سخن متاسفانه نشانه عدم درک درست از کمک کردن است. ما هم عقیده داریم که همه افراد در جامعه باید در آسایش اقتصادی باشند و از لحاظ مادی بین افراد تفاوتی وجود نداشته باشند.

 

اما نفس کمک کردن به وجود مشکلات اقتصادی مربوط نیست،این مسئله در وجود و فطرت انسان سرچشمه می گیرد و حتی اگر در بهترین شرایط اقتصادی هم باشیم این کمک کردن همچنان از وجود انسان شروع خواهد شد.

 

کمک کردن صرفا برای رفع نیازهای اقتصادی نیست،بلکه کمک کردن یک نوع تبادل و همکاری بین انسان هاست و اگر ما اعتقاد داشته باشیم که انسان بطور ذاتی موجود اجتماعی محسوب میشود پس باید قبول کنیم که این موجود اجتماعی نمیتواند بدون کمک دیگران زندگی کنند،بلکه برای رفع نیازهای مادی و غیر مادی نیاز به همکاری و کمک یکدیگر دارند.

 

اما نکته بعدی اینست که هدف از کمک کردن به معنی شانه خالی کردن نظام سیاسی از مسئولیت اقتصادی و اجتماعی نیست،بلکه یکی از وظایف نظام سیاسی در هر کشوری رفع نیازهای مادی و اجتماعی جامعه است ولی ما اعتقاد داریم که مباحث انسانی از جمله کمک کردن را نمیتوان از میدان سیاست اخذ کرد.

 

متاسفانه بعضی از دوستان میگویند که ما نباید مسئولیت دولت ها را در قبال جامعه فراموش کنیم ما هم این سخن را قبول داریم ولی ما عقیده داریم که کمک کردن قبل از اینکه از طرف نظام سیاسی ابلاغ شود از فطرت انسانی ما سرچشمه می گیرد و ما بخاطر وجود عنصر انسانی که داریم به سمت فطرت حرکت خواهیم کرد در نتیجه نباید کمک کردن را دستور یا امر نظام سیاسی بدانیم.

 

اما نکته بعدی اینست که ما مباحث انسانی را با نگاه سیاسی بررسی می کنیم و فکر می کنیم که کمک کردن به یکدیگر برای نظام سیاسی یک امتیاز محسوب میشود،در حالی که اصلا کمک کردن ربطی به نظام سیاسی ندارد و ما در نوع نظام سیاسی چه اسلامی و غیر اسلامی باشیم باید دنبال فطرت انسانی خودمان باشیم و این برای مخالفان و موافقان نظام سیاسی هیچ امتیازی محسوب نمیشود.

 

بعضی از افراد می گویند ما دوست داریم کمک کنیم ولی بخاطر نظام سیاسی کمک نمی کنیم؛این سخن متاسفانه اشتباه است و اصلا نمیتوان این سخن را درک کرد که ما چون مخالف نظام سیاسی هستیم پس نتیجه می گیریم نباید به یکدیگر کمک کرد.

 

ما نمیگوییم که همه افراد جامعه موافق نظام سیاسی باشند اما مخالفت با نظام سیاسی به معنی کمک نکردن به یکدیگر نیست و این عزیزان اگر با نظام سیاسی مخالف باشند ولی نمیتوان با فطرت انسانی خودشان که کمک کردن به یکدیگر است مخالف باشند. ما اگر به یکدیگر کمک می کنیم بخاطر وجود فطرت انسانی ماست نه بخاطر گرایش های سیاسی.

 

ما هر نوع گرایش سیاسی و اجتماعی داشته باشیم از کمک کردن به یکدیگر بی بهره نخواهیم بود. واقعا جای تاسف دارد که جامعه دانشگاهی و اهل مطالعه ما این گونه مباحث انسانی را سیاسی بررسی می کنند و برای خودشان تصور می کنند که اگر به یکدیگر کمک نکنیم برای نظام سیاسی تاثیر منفی خواهد داشت.

 

اصلا ما چه به یکدیگر کمک کنیم و یا کمک نکنیم برای نظام سیاسی هیچ تاثیر منفی و مثبت ندارد بلکه ما باید به وجدان انسانی خودمان رجوع کنیم و طرف حساب ما نظام سیاسی نیست بلکه این وجدان انسانی ماست.

 

اگرچه امروزه متاسفانه مباحث انسانی متاسفانه به فراموشی سپرده شده است ولی در این حقیقت که باید به وجدان خودمان رجوع کنیم جای هیچ شک و تردیدی نیست. اما نکته دیگر اینست که ما در نحوه کمک کردن متاسفانه دچار مشکل هستیم و کمک کردن بعضی از مدیران صرفا برای کسب امتیاز اجتماعی و سیاسی در جامعه است.

 

کمک کردن باید دارای حُسن فعلی وحُسن فاعلی باشد،حُسن فعلی یعنی نیت انجام کار ما صرفا بخاطر رضایت خداوند باشد نه بخاطر کسب شهرت و امتیاز ها سیاسی و اجتماعی و در مقابل حُسن فاعلی یعنی انجام دهنده باید کار را طوری انجام دهد که کرامت و عزت طرف مقابل حفظ شود.

 

اما ما امروز مشاهده میکنیم که هر نوع کمک که در جامعه انجام می دهیم با صدها نوع فیلم و عکس انجام می دهیم و برای خودمان مستند سازی می کنیم و فیلم ها و عکس ها را برای استفاده های سیاسی در آینده نزدیک نگهداری میکنیم.

 

ما این نوع کمک کردن را قبول نداریم،این کمک کردن مورد تایید دین اسلام نیست، بلکه بیشتر مورد تایید میدان سیاست و سیاستمداران است. متاسفانه بعضی مدیران ما بخاطر کسب جایگاه اجتماعی نه تنها کرامت و عزت دیگران را پاپمال می کنند،بلکه کرامت خودشان را هم پاپمال می کنند.

 

اگر مدیران به دنبال کسب جایگاه اجتماعی در بین مردم هستند میتوانند از طریق صداقت داشتن با مردم این جایگاه را کسب کنند.

 

به عنوان نمونه میتوان به استاد شهید شیخ الاسلام توجه کرد،ایشان با وجود اینکه نماینده مردم در مجلس خبرگان رهبری بودند هیچ وقت به دنبال مستند سازی نبودند بلکه همین صداقت داشتن و برخورد با مردم نه از جایگاه قدرت بلکه از مسند خدمتگزاری میراث بزرگی را بر مابقیه مدیران باقی گذاشته است و ایشان میتواند اسوه اخلاق برای مدیران باشند.

 

اما در پایان باید گفت کمک کردن یکی دیگر از نشانه های امر به معروف و نهی از منکر محسوب میشود که این مسئله نشانه وجود عنصر انسانیت و دینداری در جامعه است،اما منظور این نیست که فقط دینداران باید کمک کنند بلکه همه اقشار مردم با هر نوع گرایش دینی و سیاسی باید به این مسئله توجه کنند و در این میان نقش دینداران به مراتب سنگین تر خواهد بود،زیرا مسئله کمک کردن در متون دینی جایگاه مهمی دارد و نشانه تاثیر دین بر روی جسم و روح دینداران خواهد بود و تفاوت بین زندگی دیندار و غیر دیندار است.

 

خصوصا که در این روزها لازم است که با توجه به شرایط کرونایی و مختل شدن بخش عمده بازار، کمک به مردم در سرلوحه امور قرار گیرد و کمک های مومنانه و خیرخواهانه هرچه بیشتر ترویج یابد.

 

یادداشت:مختار سلیمانی

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)