مزایا و معایب شبکه شاد

یکشنبه, 07/20/1399 - 01:06
مزایا و معایب شبکه شاد
بعد از ورود ویروس کرونا به کشور ما تغییراتی در سطح جامعه برای همه اقشار و طبقات جامعه به ویژه قشر پایین ایجاد شد و یکی از این تغییرات مسئله چگونگی نظام آموزشی بود

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی بخش اجتماعی؛ در ابتدا مسئله را از طریق تلویزیون حل کردند ولی کم کم از طریق شبکه های اجتماعی از جمله شاد برای این مسئله را برنامه ریزی کردند. اگرچه مسئله نظام آموزشی از بیماری به نام بی عدالتی دست و پنجه نرم می کنند ولی نباید انتظار داشت که این بیماری را از طریق شبکه های اجتماعی حل کرد.
بعد از اینکه نظام آموزشی از طریق شبکه شاد در اختیار جامعه قرار گرفت این مسئله بدون نقد و انتقاد نبود ولی نقدهایی که به این مسئله انجام میشد متاسفانه براساس واقعیت های موجود هم نبود.
همچنان که اشاره شد خیلی از نقدها به مسئله بی عدالتی در نظام آموزشی بود که این نقد صحیح و درست نیست،زیرا ما در شبکه اجتماعی به نام شاد اصلا دنبال عدالت آموزشی نیستیم و این انتظار و نقد در مورد عدالت از طریق شبکه اجتماعی اشتباه است.
اگرچه ما عقیده داریم که شبکه شاد و حجم اینترنت که در اختیار دانش آموزان قرار گرفته است بدون ایراد و اشتباه نیست بلکه این شبکه شاد به نوبه خودش مشکلات و مسائل اجتماعی و اقتصادی دیگری را برای طبقات و اقشار مختلف جامعه ایجاد کرده است.
اما بعضی از تحلیل گران متاسفانه نگاه سیاه و سفید دارند و همه چیز را براساس خوب و بد نگاه می کنند در حالی که ما باید نگاه رنگین کمان را داشته باشیم و مسائل را بصورت همه جانبه بررسی کنیم و نمیتوان یک مسئله را صرفا طبق میل و درون خودمان بررسی کنیم و اگر یک فرد به جامعه و مسائل نگاه منفی داشته باشد همین نگاه را به عنوان تنها نگاه جامعه قبول کنند،اصولا برای بررسی و نقد مسائل باید براساس واقعیت های موجود اقدام کرد و این شبکه شاد هم از این قاعده مستثنا نیست.
این را به عنوان مقدمه عرض کردم تا به مسئله شبکه شاد برسیم. شبکه شاد در واقع نتیجه بحران کرونا در جامعه ماست که کل ساختار جامعه را تحت تاثیر خودش قرار داده و از طرف دیگر برای کنترل و جلوگیری از افزایش ویروس کرونا باید در نظام آموزشی اقدامات صورت می گرفت و یکی از مزایای شبکه اجتماعی شاد همین جلوگیری از گسترش ویروس کرونا در جامعه و توسعه آموزش مجازی است.
چند میلیون دانش آموز باید در این وضعیت وارد جامعه میشدند و این باعث گسترش هر چه بیشتر ویروس کرونا در جامعه میشد، هرچند گسترش ویروس کرونا صرفا از رفت و آمد دانش آموزان نیست، ولی نباید فراموش کرد که جلوگیری از ورود دانش آموزان به جامعه در کنترل این ویروس انصافا بی تاثیر نبود.
مزیت دیگر این شبکه اجتماعی صرف جویی در وقت دانش آموزان و خانواده های آنها بود. شبکه شاد این فرصت را در اختیار دانش اموزان قرار داد که به جای چند ساعت در مدرسه میتوان همان موارد آموزشی را در مدت کمتر یاد بگیرند.
اگرچه بعضی ها عقیده دارند که شبکه اجتماعی شاد نمیتوان مسائل آموزشی را به طور دقیق به دانش آموزان یاد بدهند ما هم این سخن را قبول داریم ولی یاد گرفتن درس در مدرسه بدون مشارکت خانواده هم منجر به نتیجه نخواهد نشد بلکه والدین و اعضای ارشد خانواده باید در یاد دادن درس و مواد آموزشی به دانش آموزان کمک کنند و صرفا یاد گرفتن را از مدرسه و نظام آموزش مطالبه نکنند،زیرا دانش آموز قبل از ورود به مدرسه مفاهیم اولیه زندگی خودش را از خانواده یاد می گیرند و مدارس باید مکان تبادل نظر باشند نه مکانی برای یاد دادن به دانش آموزان. اما مزایا سوم شبکه شاد استفاده از مطالب بصورت الکترونیک است و نیاز کمتری به چاپ کردن و کپی کردن دارد بلکه مطالب را از طریق شبکه شاد میتوانند مطالعه کنند و این کار از لحاظ محیط زیست میتواندکمک بزرگی را انجام بدهد،هر سال برای چاپ کردن کاغذ ما نیاز به قطع درختان داریم در حالی که همین درختان نیاز اکسیژن ما را تامین می کنند ولی شبکه شاد میتوان از این مسئله جلوگیری کرد،اگرچه ما انتظار نداریم امسال شبکه شاد در این مورد تاثیر خودش را نشان بدهد اما برای حفاظت از محیط زیست شروع خوبی است.
اما در کنار این مزایا نمیتوان از جنبه های منفی آن هم چشم پوشی کرد و همچنان که تذکر داده شد ما مسئله را همه جانبه مورد توجه قرار خواهیم داد و اصلا نگاه تک بعُدی و سیاه و سفید نداریم.
شبکه شاد در کنار این مزایا از عیب های زیادی برخوردار است و اگر به زبان فلسفی بگویم هنوز این شبکه در مرحله جنین است و باید در سال های آینده بر جنبه های منفی این موضوع کار کرد. اما اولین عیب آن در ناتوانی خانواده های پایین جامعه برای تهیه گوشی است. شبکه اجتماعی نیاز به یک گوشی یا تبلت دارد و تهیه آن متاسفانه برای بسیاری از خانواده ها میسر نیست و این مهم ترین عیب شبکه شاد است.
اما عیب دیگر آن قطع روابط اجتماعی دانش آموزان است که باعث مشکلات روانی برای دانش آموزان ایجاد خواهد کرد.

در واقع انسان از لحاظ ذاتی موجود اجتماعی است و نمیتواند بدون جامعه به زندگی خود ادامه دهد اگرچه این مسئله اجتماعی بودن انسان یک موضوع فلسفی است که در اینجا مجال بحث کردن آن نیست اما بصورت خلاصه باید عرض کرد که شبکه اجتماعی شاد و دیگر شبکه ها از جمله تلگرام،اینستاگرام و غیره متاسفانه فرصت اجتماعی شدن از جامعه را گرفته است و بسیاری از افراد هنوز از آیین و رسوم جامعه بی خبر هستند.
به عنوان مثال نحوه رفتن و رفتار در مراسم ختم و عزاداری را نمی دانند و این مشکل یا مسئله ساده ای نیست که ما سکوت کنیم،در واقع انسان امروز متاسفانه و هزاران متاسفانه باید گفت فقط جنبه مشترک حیوانی را از جمله خوردن و خوابیدن را یاد گرفتند و از جنبه های انسانی از جمله الفبای روابط اجتماعی،درک اجتماعی و مسئولیت ها و حتی مسائل اخلاقی را هنوز یاد نگرفتند و هنجارهای بد و زشت امروز در بین اقشار جوان و دانش آموزان ما متاسفانه سکه روز شده است و هنجار خوب و انسانی برای این عزیزان بیگانه هستند و بخشی از این مشکلات بخاطر وجود شبکه های اجتماعی است و ما مجددا تکرار می کنیم مسئله را نباید سیاه و سفید نگاه کرد بلکه همه جانبه مسئله را بررسی کرد.
اما عیب دیگر شبکه های اجتماعی متاسفانه در عدم کنترل و نظارت بر استفاده به موقع از اینترنت است و این متاسفانه در جای خود منشا بسیاری از مشکلات اخلاقی شده است.
امروز یک دانش آموز به وسیله یک شبکه اجتماعی میتواند به میلیاردها اطلاعات و داده های خوب و بد بدون هیچ فیلتری دست یابد.
استخراج کردن اطلاعات بدون اینکه در این مورد نظارت و کنترلی صورت بگیرد یک ضعف بزرگ در استفاده از اینترنت است، هر چند ما منکر چرخش اطلاعات و داده های مفید این فضا هم نیستیم اما از پیامدهای منفی این چرخش اطلاعات هم نباید غافل گیر شد بلکه باید واقعیت های را قبول کرد که دانش آموز پنجم ابتدایی ما با یک جستجو ساده در اینترنت هزاران مطالب متاسفانه زشت و منفی را دانلود می کنند و ذهن و وجودش از مطالب اصلی فرار خواهد کرد و در نحوه تربیت و بینش این دانش آموز در سال های آینده تاثیر منفی خواهد گذاشت.
امروز جوان 25 ساله ما صد و یک مشکل و گرفتاری هم اخلاقی و هم فرهنگی دارد و بخاطر وجود اینترنت در چند سال گذشته است که این مشکلات وجودش را فرا گرفته است. اگر بسیاری از افراد در مورد نحوه برخورد در برگزاری مراسم های گوناگون دچار مشکل هستن بخاطر غرق شدن در این شبکه های اجتماعی است که انسان را از خودش بیگانه کرده است.
امروز جوانان ما اصلا نمی دانند "خود واقعی" یعنی چه؟ خود واقعی همان وجود انسانی از جمله فطرت انسانی است که متاسفانه در بین نسل امروز و حتی نسل قدیم هم دیده نمیشود.
اگرچه نسل قدیم هم تحت تاثیر شبکه های اجتماعی و ماهواره ها قرار گرفته است و "خود واقعی" را فراموش کرده اند. اما عیب دیگر شبکه شاد جلوگیری از کنجکاوی های ذهنی دانش آموزان است و یکی از راه های پیشرفت در درس و یاد گرفتن همین کنجکاوی و تبادل نظر با یکدیگر است. اگرچه شبکه های اجتماعی این فرصت را در اختیار ما قرار داده است که از راه دور تبادل نظر کنیم ولی تبادل نظر در مقابل یکدیگر باعث حرکت و چرخش ذهن انسان برای تولید کلمات و مفاهیم خواهد شد که شبکه های اجتماعی از جمله شاد این فرصت را از دانش آموزان گرفته است.
اگرچه در این خصوص میتوان بیشتر سخن گفت ولی هدف ما صرفا دیدن جانبه های منفی و مثبت مسئله بوده است و ما نگاه تک بعدی به مسائل اجتماعی نداریم.


یادداشت: مختار سلیمانی کارشناس ارشد جامع شناسی

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید. CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.