وقتی عشق از عُرف عقب می ماند/ طلاق؛ حذف قطعه ای از پازل زندگی

سه شنبه, 06/25/1399 - 19:44
وقتی عشق از عُرف عقب می ماند/ طلاق؛ حذف قطعه ای از پازل زندگی

اگر نیم نگاهی به زندگی های پدران و مادران گذشته های خود داشته باشیم به صراحت می بینیم که صفا و صمیمیت، تلخی و شکست، خوش و ناخوشی، صبر و تحمل ، همه و همه آمیزه های یک زندگی مشترک را تشکیل می داد و هر روز با امیدتر از دیروز امیدوارانه قدم بر می داشتند...

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سپاه بیت المقدس کردستان، زندگی پدران و مادران ما شامل صفا و صمیمیت، تلخی و شکست، خوش و ناخوشی، صبر و تحمل همه و همه آمیزه های یک زندگی مشترکشان را تشکیل می داد و هر روز با امیدتر از دیروز امیدوارانه قدم بر می داشتند و متأسفانه بعد از گذشت مدتی که گاه چند ماه بیشتر نمی‌کشد ساز جدایی را می‌زنند و پله‌های دادگاه‌ها و محضرهای طلاق را طی می‌کنند. خیلی‌هایشان نیز بعد از آنکه صاحب فرزندی شدند تصمیم به طلاق می‌گیرند بدون آنکه به آینده کودکشان بیندیشند.
 
 اما چرا امروزه جوانان ما صبر و تحمل شکست و تلخی در زندگی را ندارند و به گفته ی مدیر کل ثبت احوال استان کردستان، بیش از 52 درصد از جدایی ها مربوط به 5 سال اول زندگی است!
 
شیرینی و سختی زندگی مشترک را با هم ببینیم

محمد وکیلی یکی از سردفترداران ثبت طلاق در کُردستان  عنوان کرد: یک نکته مهم در فروپاشی زندگی خانوادگی واقع‌گرا نبودن است چرا که عده‌ای قبل از ازدواج فقط شیرینی‌های زندگی مشترک  را می‌بینند و ازاین‌جهت وقتی وارد زندگی متأهلی می‌شوند و سختی‌های طبیعی را می‌بینند نمی‌دانند چه واکنشی باید نشان دهند.

وی بیان کرد: البته هرچند طلاق یک مکروه در فرهنگ دینی و فرهنگ جامعه ما است و به بهانه‌های واهی نباید به سمت جدایی رفت ولی در پاره‌ای مواقع طلاق،  زوجین و فرزندان آنان را از یک رنج برای سالیان زیاد نجات می‌دهد.
 

وی با اشاره به اهمیت صبر و تلاش برای حفظ بنیان خانواده در موارد معقول و منطقی یادآور شد: بیکاری، اعتیاد، طلاق و نداشتن فرهنگ زندگی مشترک ازجمله مهم‌ترین علل طلاق است.
 

وکیلی گفت: تجمل‌گرایی، مصرف‌گرایی، نداشتن مهارت‌های زندگی مشترک نیز در ناسازگاری و تلخ‌کامی در زندگی بسیار مهم است که در این زمینه رسانه‌ها و اهالی فرهنگ باید اقدامات تأثیرگذار را انجام دهند.
 

وی خطاب به زوجین در شرف جدایی گفت: باید تلاش کنیم تا زوجین به طلاق نه به‌عنوان اولین راه گریز از فشار زندگی بلکه به‌عنوان آخرین راه‌حل نگاه کنند تا بنیان خانواده حفظ شود.
 
کاهش 10 درصدی طلاق در کُردستان

مدیرکل ثبت احوال استان کردستان گفت: آمار طلاق در 11 ماه نخست سال جاری در کردستان 7/10 درصد کاهش یافته است.

حسن صومی مدیر کل ثبت احوال استان کردستان  اظهار کرد:  تعداد واقعه طلاق ثبت شده در استان کُردستان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 7/10 درصد کاهش داشته است.

وی شاخص کاهش طلاق در کشور را 0.5 درصد منفی درصد اعلام کرد و گفت: دوام ازدواج زوجین کمتر از یک سال است و بیش از ۵۰ درصد طلاق‌ها مربوط به پنج سال اول زندگی است.

وی همچنین به آمار ازدواج در 11 ماه امسال اشاره کردو گفت: تعداد ازدواج در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 7/10 درصد کاهش یافته است، این شاخص در کشور 5/5 درصد است.

صومی ادامه داد: میانگین سن طلاق بار اول مردان ۳۴ سال و زنان هم ۲۹ سال بوده است، افزود: بیشترین طلاق ثبت شده در مردان مربوط به گروه سنی ۳۰ تا ۳۴ و در زنان ۲۵ تا ۲۹ سال بوده است.

مدیرکل ثبت احوال استان کردستان بیشترین تعداد طلاق در استان مربوط به شهرستان قروه  با 8/2 درصد و کمترین طلاق را مربوط به شهرستان سروآباد با 3/1 درصد دانست.

مدیرکل ثبت احوال استان کردستان به آمار ولادت هم در 11 ماه نخست امسال اشاره کرد و گفت: این تعداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته 6/13 درصد کاهش داشته است، شاخص کاهش ولادت در کشور 6/12 درصد بوده است.
 

به گفته ی صومی؛ بیشترین تعداد ازدواج در استان مربوط به شهرستان قروه  با  1/11 درصد و کمترین ازدواج را مربوط به شهرستان بیجار  با 3/6 درصد است.
 
با توجه به تعداد ازدواج ها، طلاق در کردستان مسئله آور نیست

دکتر خانی  از اساتید جامعه شناسی استان کُردستان  عنوان کرد:  یکی از مسائل مهمی که امروزه این نهاد مهم را درگیر کرده است، موضوع طلاق است و فراتر از آن با مسئله خلا ازدواج در خانواده ها مواجهیم که متاسفانه در این زمینه هم دولت و موسسات مربوط به خانواده از خود سلب مسئولیت کرده اند و این درحالیست که باید همه تلاش خود را در راستای افزایش تمایل به ازدواج بکار می گرفتند.
 

وی ادامه داد: بر اساس این تعریف که مسئله اجتماعی موضوع یا پدیده ای است که مشکلی را برای جامعه ایجاد می کند، می توان گفت طلاق به لحاظ اجتماعی و از نظر سیاست گذاران مسئله است اما از دیدگاه فردی راهکاری است که زوجین را از مشکلات رها می کند.
 

وی در ادامه آماری از روند ازدواج و طلاق در ک

ردستان از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۷ ارائه داد و افزود: طلاق در کردستان در این مدت شیب ملایم داشته است لذا با توجه به تعداد ازدواج ها، طلاق در کردستان مسئله آور نیست.

کردستان در شاخص جمعیتی رتبه‌ی دوم طلاق در کشور را به خود اختصاص داده  است

محمد صدیق محمدی مدیرپیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان با بیان این مطلب افزود: اگرچه کردستان در شاخص جمعیتی رتبه‌ی دوم طلاق در کشور را به خود اختصاص داده، اما استاندارد محاسبه‌ی این رتبه بندی باید با توجه به نسبت ازدواج به طلاق صورت بگیرد که طبق این شاخص، استان کردستان رتبه‌ی داوزدهم کشور را به خود اختصاص داده است.
 

محمدی افزود: ما نمی‌خواهیم صورت مسئله را پاک کنیم و خوب می‌دانیم که استان کردستان در زمینه‌ی طلاق به مرحله‌ی بحرانی رسیده، بر همین اساس معاونت پیشگیری از وفوع جرم دادگستری از سال ۹۵ جلسات مشاوره‌ای پیش از طلاق را برای زوجه در ۱۴ مرکزمشاوره در سرتاسر استان فراهم کرده است.
 

مدیر پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کردستان در پایان گفت: طبق قانون جدید تمامی پرونده‌های مربوط به طلاق در استان باید پیش از اجرای حکم به مراکز مشاوره پیش از طلاق ارجاع داده شوند که تاکنون دستاورد این مراکز ۲۰ تا ۲۵ درصد سازش و ادامه زندگی زوجین را رقم زده است.
 

مشخص نیست راهروهای رنگ‌پریده دادگاه‌ها میزبان چند نفر دیگر خواهند بود و چند نگاه نگران و مستأصل به اتاق‌های تصمیم‌های تلخ خیره خواهد ماند، به‌راستی چه باید کرد تا واژه طلاق دنبال نام کودکان نقش نبندد.
 

آن روزها که گفته می‌شد «ما یک روحیم در دو بدن» گذشته و سرعت نابودی زندگی های مشترک آنقدر زیاد شده که دیگر مجالی برای تشکیل چیزی به نام خانواده برای زوج های طلاق نمانده است.
 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید. CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.