شما اینجا هستید

بازگشت دوباره به روستا به همت طرح های قرارگاه پیشرفت و آبادانی در بیجار + عکس

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سپاه بیت المقدس کردستان، قصه محرومیت روستاها، دیر زمانی است تبدیل به غصه همیشگی آنان و عاملی برای مهاجرت شده تا برای زندگی و خانواده خود حداقل امکاناتی که امروز در دسترس تمام مردم قرار دارد فراهم کنند.

 

 

بارها این جمله زیبا را شنیده ایم که روستاها به عنوان دروازه توسعه هر شهری هستند و توجه به آنان یعنی حل معضلات در شهر است.

 

 

دامپروری ،کشاورزی و باغداری از مهترین پتانسیل های مهم توسعه در هر منطقه روستایی است که توجه به آن موجب پیشرفت و آبادانی آن منطقه می گردد.

 

 

شهرستان بیجار دارای 288 روستا است که حدود 262 روستای آن قابل سکونت می‌باشد.

 

 

 

آرامش زندگی روستائی حسرتی است که بر دل شهرنشینان مانده ، اما این روزها روستاها هم دستخوش تغییر شده و با گذر زمان از زندگی روستانشینی قدیم خبری نیست.

 

 

 

روستانشینان همواره یار و یاور یکدیگرند و اگر دردی برای یکی از همسایگان پیش آید , دیگران او را درمانند، اما در زندگی شهری امروزی بسیاری از همسایگان حتی نام یکدیگر را نمی دانند چه برسد بخواهند یاور هم باشند.

 

 

اما متاسفانه در حال حاضر به دلیل وجود خشکسالی های پی در پی و خشک شدن چشمه ها و کم آب شدن منابع زیر زمینی و کساد شدن فعالیت های کشاورزی و دامپروری در روستاها،موجب مهاجرت بی رویه روستائیان به شهر شده است.

 

 

مظلومیت روستاهای بیجار قصه پرغصه قدیمی

 

به دلیل نبود زیرساخت‌ها و امکانات مناسب از جمله راه روستایی و آب شرب و نعمت گاز و بسیاری از ضروریات دیگر روستاییان به ناچار زادگاه خود را رها کرده و هجرت را به حاشیه شهرها بر ماندن در زادگاهشان ترجیح داده‌اند.

 

 

با گذری در روستاهای بیجار می توان مظلومیت آن را با جسم و جان حس کرد، روستاهای که دختران آن به علت نبود مدرسه تا کلاس ششم ابتدایی بیشتر نمی توانند تحصیل کنند و جوانانی که برای پیدا کردن کار و امرار معاش زندگی باید مشقات زندگی حاشیه نشینی را به جان بخرند.

 

 

 

تنبل شدن روستاییان از تهدیدات دیگری است که روستا نشینان را با مشکلات زیادی مواجه کرده است اند به گونه ای که بخش تولیدات کشاورزی و دامی حالت عکس پیدا کرده و تمامی این محصولات از شهر وارد روستا می شود.

 

 

نبود امکانات رفاهی بی انگیزگی جوانان روستایی را رقم زده است به نظر می رسد این معضل  مهاجرت که متأسفانه در حال گسترش است ریشه در مشکلات و کمبود امکانات در روستاها داشته و جاذبه تجمع امکانات در مراکز شهری به دغدغه مهاجرت روستاییان دامن می زند. وقتی خدمات آموزشی -رفاهی و فرهنگی در مقایسه شهر با روستا، نامتعادل و ناعادلانه باشد دیگر هیچ انگیزه ای برای بقای جمعیت روستایی باقی نمی ماند.

 

جابجایی کامل روستای قورت دره به همت قرارگاه پیشرفت و آبادانی

 

البته لازم به ذکر است خالی شدن روستاها تا کنون دامن برخی روستاها را نگرفته و روستائیان با همت و تلاش قدیمی در حال کسب روزی حلال در زادگاه خود هستند.

 

 

روستای علی سرخ یکی از روستاهای است که به همت قرارگاه پیشرفت و آبادانی نوای زندگی مجدد روستائی در آن طنین انداز شده و با ارائه تسهیلات تعدادی از ساکنان آن که به شهرهای کرج قزوین الوند و تهران مهاجرت کرده بودند بازگشتند.

 

 

مسئول قرارگاه پیشرفت و آبادانی بیجار در گفتگو با خبرنگار کردتودی از جا به جایی روستای قورت دره و علیسرخ در دو بخش محروم شهرستان بیجار توسط قرارگاه پیشرفت و آبادانی خبر داد و بیان داشت: روستای قورت دره یکی از روستاهای صعب العبور بخش آغبلاغ طغامین است که با شروع بارش رفت و آمد در این روستا مسدود می شود و 37 خانوار ساکن آن برای تامین مایحتاج خود نیز با مشکل رو به رو بودند.

 

 

وی گفت: خوشبختانه با همکاری ادارات سطح شهرستان کار جا به جایی کامل روستای قورت دره جهت جلوگیری از مهاجرت روستائیان  به شهر به اتمام رسیده و اهالی این روستا در نقطه جدید به برق و آب آشامیدنی سالم دسترسی دارند.

 

 

محمودی عنوان کرد: با ایجاد نقشه جا به جایی روستای علیسرخ تا کنون 14 خانوار که ساکن شهرهای بزرگ هستند با ساخت واحدهای مسکونی به کمک قرارگاه پیشرفت و آبادانی اقدام به مهاجرت معکوس کرده اند.

 

 

مسئول قرارگاه پیشرفت و آبادانی بیجار ضمن قدردانی از مدیریت توزیع برق شهرستان جهت همکاری برای انتقال شبکه توزیع برق به روستای علیسرخ بیان داشت: امیدواریم در آینده نه چندان دور تمامی امکانات اولیه زندگی در روستای جدید علیسرخ جهت رفاه حال ساکنان فراهم می شود.

 

انتهای پیام/7727

 

اقشار: 
Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.

ارتباط با فرمانده سپاه بیت المقدس «کلیک نمایید»

tab_slider

با کاروان نور

تبلیغات

google.ir

آخرین اخبار