اولین جشنواره آواهای عرفانی و موسیقی فولکلور شهرستان سروآباد برگزار شد+عکس

اولین جشنواره آواهای عرفانی و موسیقی فولکلور شهرستان سروآباد برگزار شد+عکس

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سپاه بیت المقدس از سروآباد روز سه شنبه و به مناسبت هشتمین روز از ایام مبارک دهه فجر به همت کانون بسیج هنرمندان سپاه شهرستان سروآباد جشنواره  آواهای عرفانی و موسیقی فولکولور امروز صبح و با حضور پر شور اهالی فرهنگ دوست، هنرمندان موسیقی، پیشکسوتان آواهای محلی و سیاچمانه منطقه در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان برگزار شد.

 

 

در ابتدای این جشنواره فرمانده سپاه شهرستان سروآباد اظهار داشت: شهرستان سروآباد از یک فرهنگ غنی و سرشار از آواهای محلی برخوردار بوده و هست که این آواها از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است.

 

 

سرهنگ جعفر غفاریان با اشاره به اینکه اینگونه آواها کمتر در جوامع شهری و به خصوص کلان شهرها رواج دارد اظهار داشت: صفا و صمیمیت موجود در میان روستائیان و حس خوبی که طبیعت اطرافشان به آنها می دهد موجب شده تا امروزه این آواها کمتر در میان خانواده های شهری یافت شده و بیشتر در میان خانواده های روستایی رواج داشته باشد.

 

 

وی همچنین به محتوای آواهای محلی و عرفانی گریزی زد و گفت: محتوای این آواهای محلی بیشتر زندگی عادی مردم شامل دردها و مشکلات، غم ها و شادی ها، آمال و آرزوها، بزرگمردی و دریادلی، آئین های مذهبی و ... را در بر می گیرد.

 

 

فرمانده سپاه شهرستان سروآباد که دارای شخصیتی فرهنگ دوست و اهل قلم و شعر و دوستدار آواهای محلی است در بخشی از سخنان خود گفت: در بطن بسیاری از آواهای محلی ما رد پایی از اوضاع سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی دوره ای که یک آوای محلی در آن شکل گرفته به چشم می خورد و این از برجسته ترین ویژگی های آواهای محلی است.

 

 

در این جشنواره تیزری با محتوای مجموعه آواهای ارسالی از متقاضیان شرکت در این جشنواره برای حاضرین پخش شد که انصافاً تک تک این افراد دارای صدایی دلنشین و هنرمندانی خوش ذوق بودند.

 

 

این مراسم با اجرای هنرمندان و پیشکسوتان موسیقی محلی و آواهای بومی منطقه ادامه پیدا کرد.

 

در پایان به برگزیدگان این جشنواره در سبک های مختلف موسیقی فولکلورو آواهای عرفانی که توسط کارشناسان این رشته انتخاب شده بودند جوایزی اهدا گردید و همچنین از هنرمنادن و پیشکسوتانی چون استاد محمد حسین خالدی(کیمنه ایی) با 92 سال سن که هنگام خواندن آواز این موضوع را اذعان داشت و با همان سیاچمانه از مردم طلب حلالیت کرد، فواد نودشه ایی و شمشال زن اهل روستای دزلی مختار نصرالهی نیز تقدیر به عمل آمد.

 

 

رتبه اول سیاچمانه این جشنواره به  فرهاد نادری از روستای بوریدر رسید و رتبه اول آواهای عرفانی  نیز به خلیفه عیسی مرادی از روستای گوشخانی تعلق گرفت.

 

 

رتبه دوم رشته سیاچمانه این جشنواره محمد ذاکری از روستای نسل و همچنین رتبه اول وورده بزم به صهیب عبدی نوجوان اهل دگاگا رسید که البته رتبه دوم خرده بزم یا وورده بزم کردی نیز به رزگار سلیمان پور و دارا مجیدی به ترتیب از دزلی و دیوزناو تعلق گرفت.

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام/

اقشار: 
Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.

آخرین اخبار

سفارش شهدا

انجمن فیلم سازمان بسیج هنرمندان استان کردستان با هدف گسترش مفاهیم ارزشی و در موضوعات ذیل، دومین جشنواره فیلم کوتاه چراغ

یادداشت و مقاله

با ولایت

حضرت آیت الله خامنه ای صبح امروز در دیدار جوانان و نوجوانان عازم راهیان نور فرمودند: علت ایجاد جنگ هشت‌ساله از طرف رژیم بعثی صدام، عظمت و ابهت انقلاب بود.

آمار بازدید

گوگل آنالیز

تبلیغات